Registruj se    Prijavite se    Forum    Pretraga    FAQ

Index boarda » KUTAK ZA MUZICARE » INSTRUMENTI

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Usna harmonika : )
 Post Poslato: Sub Feb 23, 2008 4:33 am 
Legendarni muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sre Apr 04, 2007 11:55 pm
U poslednje vreme mi se mota po glavi da kupim ovo čudo i da pokušam da naučim da ga sviram, ima li ovde neko ko zna da svira?

Zanima me koliko je komplikovano da se svira i da li mogu sam da naučim ili moram da nadjem nekog da mi pokaže

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-poslednji.blogspot.com/

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: Sub Feb 23, 2008 4:38 am 
Legendarni muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Mar 26, 2007 1:22 am
Evo ti nesto o usnoj harmonici...

Citiraj:
Tremolo harmonika:

Slika

One se uglavnom sviraju u - verovali ili ne - Indiji i Aziji uopšte, i tamo ima majstora koji su na njoj BRŽI nego Satriani na gitari, verujte mi na reč. Relativno je kasno "probila" u Ameriku, ali je mnogi savremeni harmonikaši smatraju "instrumentom budućnosti" čak i za bluz (mada, da se razumemo, ona nije nov instrument). Ono što ne možete sa tremolo harmonikom, jeste da bendujete note kao što rade bluzeri - ona prosto ne zvuči toliko "bluesy", nego onako... kao iz partizanskih filmova, kao "Na morskome plavom žalu", ili kao Austrijsko jodlovanje. Ona je najčešća kod nas, i ako ste kao mali imali neku kinesku harmonikicu, 99% je bila tremolo harmonika. Za nju na netu ima vrlo malo tablatura, ali - prokljuvite kako idu note, pa sviruckate "When The Saints Go Marchin' In". Note - ako je tremolo harmonika u C - idu ovako (velika slova - duvate za tu notu, mala - uvlačite za tu notu):

-----------------------------------------------------------
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
-----------------------------------------------------------

Dijatonska harmonika:

Slika

Ova na slici je Hohnerova Marine Band glavom, odnosno THE harmonika, to sviraju Bob Dilan, Čarli Maselvajt... to je svirao Soni Teri... Mislim, svako ko u Americi svira harmoniku svira baš baš taj model, ne neki custom shop. A znate li koliko ta harmonika košta kod nas? Između 1600 i 1800 dinara. Da, dobro ste pročitali. To je jedini instrument koji svako može sebi da priušti i da onda kaže "sviram ISTU harmoniku kao Litl Volter i(li) Džunior Vels i(li) Džejms Koton". Ili bilo ko drugi ko u Americi svira usnu harmoniku, ako vam navedena imena ne znače puno. Naštimana je ovako (ako je C-harmonika):

Slika

I tu nema još mnog da se kaže, osim da spomenem kako se iz takve izvlači dobar zvuk. Preporučujem "Dilan/ Nil Jang" metod, to baš ne mogu da opišem, bolje poslušajte Boba i Nila kako to rade na svojim pesmama. To je vrlo "freestyling" tehnika, uzmeš harmonikicu koja je u ključu pesme koju sviraš, i prosto - udariš. Nema pogrešne note, nema tehnike, samo nađeš nekakav lud zvuk koji ti se sviđa i držiš ga dok ti se sviđa.

Bluz harmonika je ipak malo složenija. Prvo, treba vam harmonika koja je četiri stepena iznad ključa pesme - ako je, recimo, bluz iz E, harmonika treba da je A, ako je bluz iz C - harmonika treba da je F, itd. Zašto? Zato što je u takvoj "crossharp" tehnici ključna nota harmonike poluton ispred "blue note". Odnosno - svirate bluz iz E. "Plava nota" u E-bluz skali je (srpsko) B, a to B je polustepen od osnovnog tona vaše harmonike iz A. To znači da je vrlo lako podići to A (brrrrrzo udahnete vazduh) u "plavu notu", a to znači da ste "tu" gde treba da budete, ako se svira bluz iz E.

E sad... You need rhythm da sviraš bluz, naravno. Onaj ritam, voza. Onako kako Vili Braun objašnjava u filmu "Crossroads" - "Kako ćeš da sviraš bluz ako ne možeš da pogodiš zvuk voza?" Pa, to nije tako teško sa ovom harmonikom. Recimo uzmete harmoniku u A, i ponavljate ovaj redosled:

1) Rupe 1, 2, 3: uvuci vazduh
2) Rupe 1, 2, 3: izduvaj vazduh
3) Rupe 1, 2: uvuci vazduh
4) Rupe 1, 2, 3: izduvaj vazduh

Jen', dva, tri, čet'ri... Brže... And it's rollin'. To je to, diplomirali ste, sve ostalo je samo razjašnjavanje tih par nota, građenje fraza itd. (Koga zanima još štogođ, imam tri CDa Džerija Portnoja koji objašnjava šta i kako.)

Hromatska harmonika:

Slika

Zajedno sa orkestarskom harmonikom i takvim specijalnim stvarima, potpuni instrument koji može da se svira u svakom ključu. Isto što i klavir, samo malo manje. Zahteva znanje koje prevazilazi ovog iskreno vašeg, tu bi trebalo pitati nešto Čarlija Maselvajta koji ume dobro da je upotebi:

Slika

Što se pitanja tiče: možeš odjednom da sviraš koliko ti se nota ište, a može da se preštimuje tako što se jedno od "peraca" izvadi i zameni drugim, ali to čak ni u Americi nije svakodnevna tehnika. Međutim je jedan od najlepših sola na usnoj harmonici ikada snimljenih (Canned Heat, "On The Road Again") dobijen tom tehnikom i ne može da se reprodukuje na "nesređenoj" harmonici... A štimova harmonike ima 12, mislim da ni Pera Joe (što se tiče "naših" harmonikaša) nije kupio svih 12. Ako bi neko da kupuje, neka kupi najpre onu iz A.

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: Sub Feb 23, 2008 4:41 am 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Apr 23, 2007 5:56 pm
Ja ne znam da sviram ali znam otprilike teorijski(planirao sam i ja da nauchim). U blues sviranju najbitnija ti je 'cross-harp' tehnika gde osnovnu notu(najcheshce G) dobijesh uvlachenjem, ali da bi mogao da odsvirash blues skalu, morash da nauchish i kako da 'uvijesh' neke note za poluton jer ih prostim uvlachenjem/duvanjem ne mozesh dobiti, kao i kako da se fokusirash samo na jednu notu(tu radi i jezik). Sve u svemu jebeno i teshko da neko moze da ti pokaze, jedino shto je korisno da savladash malo muzichke teorije pre neg' krenesh da lomish jezik i grkljan...

http://www.youtube.com/watch?v=CmYbHYslZiM (1.54 - 2.33)

Poslednji put menjao Aqualung dana Sub Feb 23, 2008 4:45 am, izmenjena samo jedanput

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: Sub Feb 23, 2008 4:44 am 
Site Admin
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Apr 23, 2007 5:56 pm
E, Anastas me pretek'o...

http://www.youtube.com/watch?v=CmYbHYslZiM (1.54 - 2.33)

Vrh 

Tema posta:
 Post Poslato: Sub Feb 23, 2008 4:44 am 
Legendarni muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Pon Mar 26, 2007 1:22 am
Evo i kako se radi "zavijanje tona" ili ti bending...

Citiraj:
Fizički, poluton se svira ovako:

Slika

Slika

Slika

Slika

----------------------------------------------------------------------------------

Preuzeto sa sjajnog sajta ->Harmonica Club: Note Bending On Harmonica<-

Vrh 

Tema posta: harmonika
 Post Poslato: Sub Feb 23, 2008 11:53 am 
Studijski muzičar

Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 8:34 pm
Ja sam skoro poceo da sviram,samo sto nemam vremena da vezbam zbog fakulteta i gitare.Imam neke tablature,pa ako si zainteresovan mogu da ti dam nekako,ako poznajemo iste ljude.Dobru usnu harmoniku mozes da kupis u bilo kojoj radnji sa muzickim instrumentima i cene se krecu od 1500-2000 dinara.Ja sam kupio Hohner Silverstar,platio sam je oko 20 evra.Hohner je valjda najpopularnija marka.

Vrh 

Post Poslato: Ned Sep 28, 2008 12:43 pm 
Klupski muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ned Apr 15, 2007 4:25 pm
Ja svirkam ovo cudo vec duze vreme i vrlo je interesantan instrumet, i nije tezak za sviranje.
Anastas ti je u prvom postu pljusnuo dobar info, a ja ti savetujem da kupis par harmonika u razlicitom stimu, da ne bi popizdo kad ti se ne slaze stim s nekom pesmom koju bi da sviras.
zlatna pravila:
1.ne jebavaj se da menjas perca,
2.ako ti se rastimuje 'armonika, otvori je i ocisti strokicu od pljuvacke da perca lakse vibriraju i daju tacan ton
3.izbegavaj da ti neko drugi duva u instrument!!;)
i da, hohner je mama!

Vrh 

Post Poslato: Ned Sep 28, 2008 12:50 pm 
Studijski muzičar

Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 8:34 pm
I peri zube pre nego sto uzmes da sviras.

Vrh 

Post Poslato: Ned Sep 28, 2008 4:52 pm 
Klupski muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 1:44 pm
@ Anastas
:arrow: :arrow: :arrow:
svaka cast! ima bas svega sto mi je trebalo
:!:

Vrh 

Tema posta: USNA HARMONIKA
 Post Poslato: Čet Apr 02, 2009 2:43 pm 
Muzičar početnik

Pridružio se: Čet Apr 02, 2009 2:35 pm
Usna harmonika i ako divan instrument na zalost kod nas nije dovoljno zastupljen.

Da nije par sjajnih harmonikasa kao sto su Jovan Ilic (Raw Hide), Ljuba Djordjevic (Blue Family), Sava Ristic ( Bootleg Blues) i Pera Joe, usna harmonika bi verovatno bila zaboravljen instrument u Srbiji.

Na srecu, u poslednjih godinu dana u Beogradu se okupila mala grupa zaljubljenika u blues harmoniku. Samoprozvali smo se Harp Banda i imali smo srecu da Jovan Ilic pristane da sa nama podeli svoje neprocenjivo znanje i iskustvo:)

U medjuvremenu smo postali pravi bandit, tj prijatelji:)
Okupljamo se dva puta nedeljno i uz druzenje, smeh i po koje pivce pokusavamo da proniknemo u tajne usne harmonike:)

Mislim da se mozemo smatrati sretnima, jer boljeg ucitelja od Jovana Ilica jednostavno nema:)
Zahvaljujuci njemu svi smo prosvirali omiljeni nam blues i ako neki, na prvom mestu JA, nikada ranije nisu svirali ni jedan drugi instrument:)

Neki od nas su vec imali i svoje prvo iskustvo na bini svirajuci sa Raw Hide, i ako smo samo pocetnici to iskustvo nam je bilo neprocenjivo!!!!

Ovu temu sam zapocela kako bih ljudima koje usna harmonika zanima mogla da pomognem sa mnogim informacijama o samom instrumentu, tehnici sviranja ili literaturi koja se moze pronaci na internetu.
Na zalost kod nas nema puno informacija o blues usnoj harmonici a kamoli do odgovarajuce literature i zato sam i raspolozena da pomognem. Znam koliko sam ja godina po netu jurila makar i najmanju informaciju koja moze da mi pomogne.

Zato, slobodno postavljajte svoja pitanja a ja cu se truditi da vam odgovorim i pomognem koliko mogu!!!
Ako je neko od vas iz Beograda i zeli da se prikljuci Harp Bandi nek mi posalje poruku na PVT ili nek me potrazi cetvrtkom u Kuglasu:)

Za sada toliko od mene:)

Veliki Harp Pozdrav!!!!

Vrh 

Tema posta: Re: USNA HARMONIKA
 Post Poslato: Čet Apr 02, 2009 3:25 pm 
Legendarni muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jul 22, 2008 1:20 am
ja to nikad nisam znao da sviram...sigurno ima fora a ne samo da duvas u to hehe...?! :huh:

Vrh 

Post Poslato: Čet Apr 02, 2009 3:41 pm 
Muzičar početnik

hahahhahaah....:)

Usna Harmonika uopste nije laka za sviranje i ako izgleda naivno:)

Sve zavis od toga koliko dobar zelis da budes, a ukoliko zaista zelis da napredujes onda nema samo duvanja i sviranja akorda....jednostavno moras da vezbas skale dok ti na nos ne izadju i to su svim mogucim pozicijama.....pa jos kroz 12-taktnu progresiju.....pa jos moras da savladas i savijanje ( bendovanje ) tonova, jer bez toga nema bluesa....sve u svemu nimalo jednostavan instrument.......ali krajnje adiktivan.....:)

Vrh 

Post Poslato: Čet Apr 02, 2009 3:53 pm 
Legendarni muzičar
Korisnikov avatar

Pridružio se: Uto Jul 22, 2008 1:20 am
simpatichno sve ja to razumem...ali ja cu ipak da si lomim prste na gitarici...a usne cu da chuvam za sladje stvari...hehe...za ovo :kissing:

Super bas mi je drago da se ovde neko izdvaja u nechemu drugom...samo napred...i ako ne sviras u nekom bendu da ubrzo nadjes neki bluz sastav...hehe... :-D

Vrh 

Post Poslato: Čet Apr 02, 2009 4:01 pm 
Banovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Čet Feb 05, 2009 6:54 pm
Pa,dobro,OK je to instrument,ali mene to ne privlaci nesto posebno,od duvackih zanam samo frulu da viram i to nista posebno!

Da nemaju slucajno SIMON i GARFUNKEL neku pesmu sa usnom harmonikom?

Slika

Nirvana was an American rock band that was formed by singer/guitarist Kurt Cobain and bassist Krist Novoselic in Aberdeen, Washington in 1987. Nirvana went through a succession of drummers, the longest-lasting being Dave Grohl, who joined the band in 1990.

LOVE NIRVANA
-Nirvana is in my mind
-Nirvana is my life

GLASAJMO ZA GROBARE I OZVANICIMO TO PRVO MESTO..
http://euroleaguequiz.euroleague.net/fo2_video/home.php
pozdrav....

Vrh 

Post Poslato: Čet Apr 02, 2009 4:13 pm 
Muzičar početnik

hahahahaha...CACKA.....zamisli kako bi se jos bolje :kissing: da sviras harmoniku:)

Hvala na zeljicama da nadjem svoje mesto u nekom blues bendu....ali ja cu biti presrecna da ponekad, ponosno zasviram pored Jovana Ilica, svog najdrazeg ucitelja:)

Vrh 

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Index boarda » KUTAK ZA MUZICARE » INSTRUMENTI